نگاهی به دو ماده قابل رقابت با MTA در درمان پالپ‌کپ

مهر ۱۲, ۱۴۰۱ توسط admin0

دکتر عطیه هاشمیان
دانشجوی PhD زیست مواد دندانی

از سال ۱۷۵۶ که اولین پالپ‌کپ توسط دندان‌پزشکان انجام شد مواد زیادی برای این منظور معرفی شده‌اند. توانایی ماده در ایجاد عاج ثالثیه، حفظ حیات پالپ، چسبندگی به عاج دندان و ماده ترمیمی، داشتن خاصیت آنتی‌باکتریال، آزاد سازی فلوراید و رادیواپسیتی از جمله معیارهای انتخاب یک ماده به‌عنوان ماده ایده‌آل برای direct pulp capping محسوب می‌شود. 
در حال حاضر کلسیم هیدروکساید به عنوان ماده gold standard برای پالپ‌کپ مستقیم مطرح می‌شود.

MTA
در سال۱۹۹۳ MTA برای اولین بار توسط دکتر ترابی‌نژاد معرفی شد. 
Mineral Trioxide Aggregate) MTA) یک کلسیم سیلیکات بهبود یافته در فرم تری‌کلسیم سیلیکات– دی‌کلسیم سیلیکات– تری‌کلسیم آلومینات است که طی واکنش با آب کلسیم هیدروکساید ایجاد می‌کند و مزیت آن بر کلسیم هیدروکساید سیل مناسب دندان، کاهش ایجاد التهاب پالپ و ایجاد سد قابل پیش‌بینی‌تر بافت سخت است.

بیودنتین
اخیرا بیودنتین به عنوان یک ماده جدید برای پالپ‌کپ معرفی شده است. بیودنتین علاوه بر زیست‌سازگاری و توانایی القای تمایز سلول‌های ادنتو بلاست و معدنی کردن عاج و ایجاد سیل مناسب، دارای زمان ستینگ کوتاه، خصوصیات مکانیکی بهتر و هندلینگ بهتر نسبت به سایر مواد با بیس کلسیم سیلیکات است. بیودنتین‌های موجود در بازار دارای زمان ستینگ ۱۰ تا ۱۴ دقیقه و قابلیت استفاده به عنوان ماده پالپ‌کپ و ماده ترمیمی است. ادعا شده است این محصول دارای خصوصیات مکانیکی مشابه عاج و رادیواپسیتی مناسب برای فالواپ طولانی مدت دندان است.

Theracal
تراکال یک کلسیم سیلیکات بهبود یافته با رزین لایت‌کیور است که می‌تواند به‌عنوان لاینر و بیس زیر ترمیم‌های کامپوزیت و آمالگام مورد استفاده قرار گیرد. طبق تحقیقات انجام شده به نظر می‌رسد این ماده نسبت به MTA دارای قابلیت آزادسازی کلسیم بیشتر و حلالیت کمتر است. زمان قابل تنظیم ست‌شدن این ماده از دیگر مزیت‌های آن نسبت به MTA است. اگرچه برای استفاده از تراکال نیاز به استفاده از باندینگ و آماده سازی دندان نیست، در حفرات بدون گیر مانند حفرات کلاس V بهتر است از یک باندینگ ایجنت برای بهبود اتصال آن به دندان استفاده کرد.

بنابر آنچه گفته شد اگر به دنبال استفاده راحت‌تر از مواد پالپ‌کپ هستید بهتر است تراکال و بیودنتین‌های موجود را امتحان کنید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

ما بصورت مستمر پاسخگوی شما خواهیم بود و جوابگوی سوالات شما هستیم! اگر سوالی دارید درنگ نکنید!!!


تماس بگیرید با

09351708248ویزیت خانگی

در آینده ی نزدیک…در شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید

ما در تلاشیم جز تماس صوتی، در هرجای دیگری در کنار شما باشیمکلیه ی حقوق این سایت برای KidDental محفوظ است

مرکز دندان پزشکی کودکان