جزئیات راه‌اندازی دوره کاردانی تکنسین سلامت دهان

مهر ۱۱, ۱۴۰۱ توسط admin0

جزئیات راه‌اندازی دوره کاردانی تکنسین سلامت دهان

infectdent.ir saeed asgari

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت از راه اندازی رشته کاردانی تکنسین سلامت دهان به‌ منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز در سطح یک خدمات خبر داد.

دکتر سعید عسگری در جلسه برنامه‌ریزی اقدامات راهبردی برای راه‌اندازی دوره کاردانی تکنسین سلامت دهان افزود: این رشته در نظام سطح‌بندی ارایه خدمات سلامت دهان و دندان و به‌ منظور تأمین نیروی انسانی مورد نیاز در سطح یک خدمات ایجاد می‌شود.
وی افزود: خدمات طراحی شده جهت این دسته از نیرو‌ها شامل غربالگری، آموزش بهداشت و اقدامات پیشگیرانه نظیر کاربرد وارنیش فلوراید برای کودکان است.

دکتر عسگری گفت: تربیت این نیروی حدواسط با هماهنگی همکاران حوزه معاونت بهداشتی و به‌عنوان یک اولویت جهت تاکید بر امر پیشگیری، ارتقاء فرهنگ عمومی سلامت دهان و دندان جامعه و اصلاح سبک زندگی مردم ایران زمین با هدف تأثیر بر گروه‌های هدف به‌ویژه کودکان و مادران صورت پذیرفته است.

وی درخصوص نحوه جذب این نیرو‌ها اظهار داشت: پذیرش دانشجو در دوره کاردانی در کل کشور در گروه علوم پزشکی به سمتی حرکت می‌کند که متصل به کنکور سراسری نباشد و بر مبنای سوابق تحصیلی افراد اتفاق بیافتد. ابتدا سازمان سنجش بر حسب سوابق تحصیلی چند برابر ظرفیت پذیرش، دانشجو به دانشگاه‌ها معرفی می‌کند و سپس دانشگاه از طریق مصاحبه، افراد واجد شرایط را گزینش می‌کند.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی افزود: ضمن اینکه پذیرش این دانشجویان بر مبنای بومی گزینی خواهد بود و هیچ دانشگاهی نمی‌تواند از افراد غیر بومی پذیرش کند. نکته دیگر اینکه پذیرش در تربیت دانشجو در این نظام بر مبنای نیاز دانشگاه است و بنابر این بسته به نیاز دانشگاه دوره راه‌اندازی و با رفع نیاز دانشگاه تربیت دانشجو متوقف می‌شود.

وی در مورد محل تربیت این افراد گفت: در سیستم آموزش علوم پزشکی مراکزی به‌نام مجتمع آموزش عالی سلامت ایجاد شده است. مجتمع عالی سلامت در شهر یا شهرستانی راه‌اندازی می‌شود که حداقل دارای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بوده و حداقل ۱۰۰ تخت بستری در آن محل وجود داشته باشد.

عسگری خاطرنشان کرد: در مجتمع آموزش عالی سلامت طبق مقرره‌ای که در شورای عالی برنامه‌ریزی مصوب شده ضمن هماهنگی لازم با حوزه آموزشی و حوزه بهداشتی دانشگاه‌ها برای تربیت دانشجویان اقدام خواهد شد.

وی در خصوص مدرسین این رشته اظهار داشت: برای تدوین این دوره‌ها مناسب است تا دندانپزشکانی که دارای مدرک MPH هستند بکار گرفته شوند. همچنین لازم است تا حداقل ۵ نفر دندانپزشک در این امر مشارکت داشته باشند که در جهت توانمندسازی آن‌ها برای مشارکت در امر آموزش دانشجویان، باید دوره‌های آموزشی لازم توسط دانشگاه‌ها و قطب‌های موجود در کشور برگزار شود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

ما بصورت مستمر پاسخگوی شما خواهیم بود و جوابگوی سوالات شما هستیم! اگر سوالی دارید درنگ نکنید!!!


تماس بگیرید با

09351708248ویزیت خانگی

در آینده ی نزدیک…در شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید

ما در تلاشیم جز تماس صوتی، در هرجای دیگری در کنار شما باشیمکلیه ی حقوق این سایت برای KidDental محفوظ است

مرکز دندان پزشکی کودکان