مسواک زدن با مسواک خشک یا مرطوب

مهر ۱۱, ۱۴۰۱ توسط admin0

مسواک زدن در نظر بسیاری از ما کاری ساده است که انجام آن وقت زیادی نمی‌گیرد. اما همین فعال ساده ریزه‌کاری‌های بسیاری دارد که رعایت نکردن آن‌ها کیفیت مسواک زدن را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. شاید به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان دندان‌پزشکی اعتقاد دارند بیشتر مردم ما مسواک زدن صحیح را یاد ندارند و درست مسواک نمی‌زنند.
یکی از نکته‌های زیر برای مسواک زدن دندان‌ها این است که آیا باید قبل از به دهان بردن مسواک، برس‌های مسواک را زیر شیر آب بگیریم و مرطوب کنیم یا باید با مسواک کاملا خشک، مسواک زدن را آغاز کنیم.
نکته اینجاست که در این مورد، در میان دندان‌پزشکان اختلاف نظر وجود دارد و ممکن است دندان‌پزشک شما هر کدام از دو حالت فوق را توصیه کند. اما هر کدام از این دو روش مزایا و کاربرد خود را دارد که به شکل خلاصه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مزایای مسواک زدن با مسواک مرطوب:

١- اثر سایشی مسواک روى می‌نای دندان‌ها کاهش می‌یابد. وقتی مسواک مرطوب باشد، موهای مسواک اندکی نرم‌تر شده و در نتیجه مسواک با حرکات مداوم باعث سایش کمتر در مینا می‌شود.
٢- اگر موهای مسواک مرطوب باشد، خمیردندان با رطوبت موجود در مسواک مخلوط شده و اثرات شویندگی شیمیایی خمیردندان زود‌تر شروع می‌شود.
٣- به علت مخلوط شدن خمیردندان با رطوبت موجود در مسواک، فلوراید موجود در خمیردندان زود‌تر در رطوبت دهان حل می‌شود. بنابراین مدت اثر بخشی خمیردندان افزایش پیدا می‌کند.

مزایای مسواک زدن با مسواک خشک:

١- مسواک خشک بهتر و موثر‌تر از مسواک‌تر می‌تواند پلاک را از روى دندان‌ها حذف کند.
۲- یکی از نکات منفی مرطوب بودن مسواک آن است که خمیردندان زودتر کف می‌کند و دهان زودتر پر کف می‌شود. چنین وضعیتی باعث کوتاه‌تر شدن زمان مسواک زدن می‌شود. اما در صورت خشک بودن موهای مسواک، فرد ناچار است زمان بیشتری را صرف مسواک زدن کند، بنابراین شستشوی دندان‌ها کامل‌تر صورت می‌گیرد.

به طور کلی مسواک زدن با مسواک خشک برای بیمارانی توصیه می‌شود که اصولا بهداشت دهان را به طور منظم رعایت نمی‌کنند بنابراین همیشه پلاک فراوانی روی دندانهای خود دارند. اما مسواک زدن با مسواک خیس برای افرادی توصیه می‌شود که اولا از مسواک متوسط یا زبر برای شستن دندان‌ها استفاده می‌کنند و همچنین شستشوى دندان‌ها را به طور منظم و کامل دنبال می‌کنند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

ما بصورت مستمر پاسخگوی شما خواهیم بود و جوابگوی سوالات شما هستیم! اگر سوالی دارید درنگ نکنید!!!


تماس بگیرید با

09351708248ویزیت خانگی

در آینده ی نزدیک…در شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید

ما در تلاشیم جز تماس صوتی، در هرجای دیگری در کنار شما باشیمکلیه ی حقوق این سایت برای KidDental محفوظ است

مرکز دندان پزشکی کودکان